Gabinety Pełne Wsparcia

Regulamin gabinetu

§ 1. Postanowienia ogólne

  1. Regulamin określa zakres i rodzaj usług świadczonych w Gabinety Pełne Wsparcia, a także warunki ich świadczenia.
  2. Usługi w Gabinecie świadczone są przez Psychologów.
  3. W Gabinecie świadczone są usługi specjalistyczne z zakresu konsultacji psychologicznych, poradnictwa psychologicznego, terapii psychologicznej, psychoterapii, konsultacji pedagogicznych, terapii pedagogicznej, Treningu Umiejętności Społecznych.
  4. Wszystkie usługi świadczone w ramach Gabinetu są zgodne z Kodeksem Etycznym Psychologa Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz przepisami prawa. Na wyraźną prośbę Klienta Psycholog udostępni mu wydrukowany egzemplarz Kodeksu Etycznego.
  5. Usługi świadczone są stacjonarnie w Gabinety Pełne Wsparcia, przy ul. Jasna 8/7-8, 20-077 Lublin oraz drogą elektroniczną (wideokonferencja) za pośrednictwem wybranego komunikatora lub portalu Znany Lekarz.
  6. Usługi w Gabinecie realizowane są na zlecenie Klienta lub na zlecenie Rodzica/opiekuna prawnego i wyłącznie za jego zgodą. Gabinet może odmówić świadczenia usług, jeżeli zgłaszany problem wykracza poza zakres świadczonych usług lub świadczone usługi nie są odpowiednie wobec zgłaszanego przez Klienta problemu lub w przypadku niedostatecznego stanu zdrowia psychofizycznego Klienta.
  7. Gabinet może odmówić świadczenia usług Klientowi będącemu pod wpływem substancji psychoaktywnych, Klientowi, który jest agresywny lub narusza dobra osobiste Psychologa.

§ 2. Terapia

  1. Usługi prowadzane są w formie terapii psychologicznej, terapii pedagogicznej lub psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym.
  2. Terapia ma formę głównie rozmowy (proces werbalny).
  3. Czas trwania terapii jest uzależniony od wielu czynników (na przykład: postawiona diagnoza czy poziom zaangażowania Klienta w pracę terapeutyczną) i nie da się go precyzyjnie określić na początku terapii. Psycholog może wskazać na orientacyjne ramy czasowe, jednak należy pamiętać, że czas ten może ulec zmianie.
  4. Terapia jest procesem długotrwałym i rzadko daje natychmiastowe efekty.
  5. Psycholog ustali wspólnie z Klientem cel terapii. Ustalenie celu jest bardzo ważnym elementem terapii.
  6. W trakcie trwania terapii powyższy cel może ulec zmianie, co może mieć wpływ na wskazany wcześniej czas trwania terapii.
  7. Osiągnięcie celu terapeutycznego wymaga aktywnego wysiłku i zaangażowania ze strony Klienta – zarówno podczas sesji, jak i pomiędzy nimi. To od zaangażowania Klienta w dużej mierze zależeć będzie skuteczność terapii.
  8. Terapia jest działaniem należytej staranności, a nie oczekiwanego rezultatu. Oznacza to, że Psycholog zobowiązuję się zrobić wszystko, co w jego mocy, na podstawie swojego wykształcenia i doświadczenia, aby pomóc Klientowi w osiągnięciu wyznaczonego celu, ale nie może zagwarantować, że pozytywny skutek wystąpi, czyli że cel zostanie osiągnięty.
  9. Terapia często obejmuje omawianie nieprzyjemnych/trudnych aspektów życia. Może to powodować doświadczanie nieprzyjemnych emocji, na przykład smutku, poczucia winy, czy złości. Przeżywanie tych trudnych emocji jest częścią procesu terapeutycznego. Jeśli trudne emocje wystąpią Klient poinformuje o nich Psychologa.
  10. W trakcie terapii może dojść do pogorszenia stanu psychofizycznego Klienta.
  11. Psycholog nie jest odpowiedzialny za to czy, w jaki sposób i z jakim skutkiem Klient wykorzysta wiedzę i umiejętności wyniesione z terapii.

§ 3. Konsultacja psychologiczna

  1. Konsultacja psychologiczna obejmuje od 1 do 5 sesji.
  2. Celem konsultacji psychologicznej jest wstępne określenie problemu/trudności Klienta, głównie na podstawie przeprowadzonego wywiadu. W przypadku, gdy Klientem jest Dziecko, przeprowadza się wywiad z Rodzicem oraz obserwację Dziecka.
  3. W trakcie konsultacji nie podejmuje się zazwyczaj interwencji terapeutycznych, a więc w jej trakcie nie dochodzi z reguły do poprawy w zakresie konsultowanego problemu.
  4. Konsultacja może zakończyć się zaproponowaniem formy udzielenia pomocy rozpoczęcia terapii lub skierowania do innego specjalisty.
  5. Konsultacja często obejmuje omawianie nieprzyjemnych/trudnych aspektów życia, co może spowodować pogorszenia stanu zdrowia psychofizycznego osoby biorącej w niej udział.
  6. W przypadku gdy Klientem jest Dziecko, Psycholog nie przekazuje Rodzicowi/Rodzicom szczegółowych informacji uzyskanych od Dziecka w trakcie konsultacji. Przekazywane informacje ograniczone są do ogólnych wniosków i zaleceń.
  7. W przypadku, gdy Klientem jest Dziecko, Rodzic zobowiązuje się do poinformowania drugiego rodzica (jeżeli ten posiada pełne prawa rodzicielskie) o udziale Dziecka w konsultacji psychologicznej. Konsultacja może się odbyć w przypadku braku sprzeciwu drugiego rodzica/opiekuna Dziecka.
  8. W przypadku, gdy Klientem jest Dziecko, Rodzic zobowiązuje się do poszanowania prywatności Dziecka podczas konsultacji.
  9. W przypadku, gdy Klientem jest Dziecko, Rodzic (jeżeli między rodzicami orzeczono separację/rozwód) zobowiązuje się do przedstawienia do wglądu ostatniego (najbardziej aktualnego) orzeczenia sądu regulującego sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad Dzieckiem.

§ 4. Sesje

  1. Sesja trwa 50 minut.
  2. Sesje odbywają się w gabinecie w Gabinety Pełne Wsparcia, przy ul. Jasnej 8, lok. 7 w Lublinie lub w formie zdalnej, za pośrednictwem wybranego przez Psychologa i Terapeutę komunikatora bądź portalu Znany Lekarz.
  3. Sesje odbywają się w umówionych wcześniej terminach i odstępach.
  4. W sytuacji, gdy Klient spóźni się na sesję, jej czas nie jest przedłużany.
  5. Kontakt Klienta z Psychologiem pomiędzy sesjami dotyczy wyłącznie technicznych aspektów terapii takich jak umawianie czy odwoływanie sesji.
  6. W sprawach pilnych Klient może skontaktować się z Psychologiem SMSowo lub mailowo.

§ 5. Klienci

  1. Z usług Gabinetu mogą korzystać osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych z zastrzeżeniem pkt. 2 i 3.
  2. Osoby, które nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnych mogą skorzystać z usług za zgodą Rodzica/Opiekuna prawnego.
  3. W przypadku osób, które ukończyły 16 rok życia, zgodę na skorzystanie z usług wyrażają Rodzice/Opiekunowie prawni oraz małoletni (zasada podwójnej zgody).
  4. Na prośbę Psychologa Rodzice/Opiekunowie prawni małoletniego zobowiązani są do przedstawienia najbardziej aktualnego orzeczenia sądowego/innego dokumentu, z którego wynika sposób sprawowania opieki nad małoletnim.

§ 6. Umawianie i odwoływanie sesji, płatności

  1. Usługi świadczone przez Psychologów są płatne. Płatności za wizyty stacjonarne uiszczane są po spotkaniu kartą lub gotówką lub przed sesją przelewem. Za wizyty on-line płatności należy dokonać przelewem.
  2. W przypadku płatności przelewem środki powinny zostać zaksięgowane na koncie Gabinetu (numer konta: 19 1240 2470 1111 0011 1683 9432) najpóźniej 24 godziny przed sesją.
  3. Wizyty odbywają się wyłącznie po wcześniejszym umówieniu.
  4. Umówienie wizyty odbywa się telefonicznie pod numerem telefonu 791 177 107 lub przez stronę gabinetypelnewsparcia.pl lub przez portal Znany Lekarz.
  5. Po umówieniu pierwszej wizyty, Klient otrzymuje SMSowo wiadomość zwrotną z potwierdzeniem terminu spotkania. Kolejne terminy wizyt ustalane są na bieżąco podczas spotkań. Częstotliwość wizyt oraz ich cena ustalane są indywidualnie przy umawianiu wizyty.
  6. Klient ma prawo odwołać sesję najpóźniej na 24 godziny przed jej rozpoczęciem. Sesje odwołane później są płatne tak, jakby się odbyły. O uregulowanie płatności z tego tytułu Psycholog poprosi Klienta przed kolejną sesją. W przypadku zaległości w opłatach kolejne sesje nie będą mogły się odbyć.
  7. Usługi świadczone są zgodnie z Cennikiem Usług.
  8. Jeżeli z jakiegoś powodu Psycholog odwoła sesję, Klient nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.
  9. W przypadku spóźnienia ze strony Klienta czas wizyty nie jest przedłużany, a cena nie jest zmniejszana.

§ 7. Dokumentacja

  1. Psycholog nie prowadzi dokumentacji, prowadzi notatki z sesji na własny użytek, celem rzetelnego prowadzenia terapii.
  2. W uzasadnionych przypadkach Psycholog może wydać opinię psychologiczną. Wydanie opinii jest płatne zgodnie z Cennikiem Usług.
  3. Psycholog ma prawo odmówić wydania opinii psychologicznej. W Gabinecie nie wydaje się opinii w sprawach okołorozwodowych.
  4. Psycholog na pisemną prośbę wydaje zaświadczenie o uczestnictwie w konsultacjach/terapii.
  5. Zaświadczenie o uczestnictwie w terapii wydawane jest na pisemny wniosek Klienta i ogranicza się do podstawowych informacji o przebiegu konsultacji/ terapii, takich jak:
  • data pierwszego i ostatniego kontaktu
  • czas trwania terapii
  • częstotliwość, forma spotkań
  • ogólny cel terapii
  • ogólny poziom zaangażowania.

       6. Wydanie opinii jest płatne zgodnie z Cennikiem Usług. Wydanie zaświadczenia jest bezpłatne.

§ 8. Tajemnica zawodowa

  1. Psycholog jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej w zakresie przewidzianym przez obowiązujące przepisy prawa. Psycholog jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji, o których dowie się podczas prowadzenia terapii. Tajemnicą objęty jest również sam fakt korzystania przez Klienta z terapii.
  2. Prawo do poufności przysługuje również małoletnim Klientom. Psycholog przekazuje Rodzicom/opiekunom tylko informacje ograniczające się do ogólnych wniosków i zaleceń z przebiegu sesji z zastrzeżeniem pkt 3 i 4.
  3. Od obowiązku dochowania tajemnicy zawodowej istnieją wyjątki. Wyjątkami tymi są:
    a. wyraźna zgoda Klienta na udzielenie informacji objętych tajemnicą
    b. wyraźna zgoda Rodzica/Rodziców i Dziecka – uczestnika terpapii (w przypadku gdy małoletni ukończył 16 r.ż.) na udzielenie informacji objętych tajemnicą (jeśli nie stoi to w konflikcie z obowiązkiem dochowania tajemnicy zawodowej wobec Dziecka)
    c. sytuacja zagrożenia zdrowia lub życia Uczestnika terpaii lub innych osób (w takiej sytuacji Terapeuta jest prawnie zobligowany do poinformowania o zagrożeniu odpowiednich służb lub osób, na co Klient wyraża zgodę)
    d. sytuacje określone obowiązującym prawem (np. postanowienie Sądu, przepisy Kodeksu Karnego).
    e. w niektórych przypadkach terapia wymaga konsultacji przypadku Klienta z innymi specjalistami, z których usług Klient korzysta lub korzystał (np. lekarzem psychiatrą lub poprzednim Terapeutą). Podczas takiego kontaktu Psycholog udostępnia tylko niezbędne informacje. Podejmując się współpracy z Psychologiem, Klient wyraża zgodę na wyżej opisany kontakt.
  4. Psycholog poddaje swoją pracę superwizji w celu podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Tym samym Klient wyraża zgodę na możliwą superwizję swojego przypadku z superwizorem lub innym psychoterapeutą w ramach superwizji koleżeńskiej. Podczas superwizji Psycholog nie ujawnia żadnych informacji, które mogą umożliwić zidentyfikowanie Klienta.

§ 9. Zakończenie świadczenia usług

  1. Decyzję o zakończeniu świadczenia usług podejmują wspólnie Psycholog oraz Klient.
  2. Niezależnie od powyższego Klient może w dowolnym momencie zdecydować o zakończeniu korzystania z usług.
  3. Oświadczenie o zakończeniu korzystania z usług należy złożyć podczas sesji lub w formie wiadomości SMS.
  4. Odwołanie 3 wizyt z rzędu bez wcześniejszego poinformowania Psychologa będzie uznane za rezygnację z usług.
  5. Psycholog ma prawo rezygnacji z prowadzenia terapii Klienta z ważnych powodów. W takim wypadku Psycholog poinformuje Klienta o rezygnacji wyjaśniając powody swojej decyzji. Za ważne powody w szczególności uznaje się m.in.:
    • naruszanie przez Klienta zasad kontraktu terapeutycznego,
    • nierealne lub szkodliwe dla Klienta lub jego otoczenia żądania,
    • brak możliwości rzetelnego prowadzenia terapii,
    • uczestniczenie przez Klienta w sesjach terapeutycznych pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających,
    • przejawianie zachowań agresywnych w stosunku do Terapeuty.

§ 10. Przetwarzanie danych osobowych i postanowienia końcowe

    1. Regulamin wchodzi w życie z dniem 30.08.2024 r
    2. Regulamin może ulegać zmianom. Zmiana regulaminu dotycząca usług, których świadczenie rozpoczęło się̨ przed zmianą będzie skuteczna po zaakceptowaniu zmiany przez Klienta.
    3. Podejmując kontakt z Gabinetem lub Psychologiem Klient wyraża zgodę̨ na przetwarzanie danych osobowych dla celów świadczenia usług oraz rezerwacji sesji, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz Unii Europejskiej.