Gabinety Pełne Wsparcia

Kiedy udać się z Dzieckiem do psychologa?

Zastanawiasz się, kiedy udać się z Dzieckiem do psychologa? Jakie sygnały powinny skłonić Cię do konsultacji?

Zdrowie psychiczne dzieci staje się tematem coraz częściej i coraz szerzej poruszanym. Mówi się o nim w mediach, powstaje na ten temat dużo poradników i książek, w placówkach zatrudniani są specjaliści zdrowia psychicznego. Jednak pomimo szeregu bardzo słusznych działań na rzecz wspierania psychologicznego dzieci i młodzieży, jako Rodzice nadal możecie czuć się zagubieni i niepewni co do tego, kiedy udać się z dzieckiem do psychologa. W tym artykule poruszymy tematykę sygnałów, które mogą świadczyć o potrzebie wsparcia psychologicznego oraz sytuacji, w których warto po takie wsparcie sięgnąć.

Jeden z oczywistych sygnałów, kiedy udać się z Dzieckiem do psychologa

Najbardziej oczywistym sygnałem dla Rodzica, że Dziecko może potrzebować pomocy psychologa, będzie komunikat ze strony Dziecka. Oczywiście im starsze jest Dziecko, tym bardziej prawdopodobne, że samo zauważy u siebie tę potrzebę. W sytuacji, gdy Wasze Dziecko zgłosi Wam chęć spotkania z psychologiem, warto tę prośbę potraktować poważnie – ustalić z dzieckiem, kiedy możecie na taką wizytę się umówić, wykazać się empatią – zapytać dziecko, czy chciałoby Wam opowiedzieć o tym, co sprawia, że chciałoby się spotkać z psychologiem.

Pamiętaj, że jeśli Twoje Dziecko nie chce powiedzieć o powodach, dla których chce się spotkać z psychologiem, nie znaczy to źle o Waszej relacji ani o Tobie, jako Rodzicu. Chęć skorzystania z pomocy specjalisty świadczy o dużej dojrzałości i samoświadomości Twojego Dziecka.

Jak psycholog może pomóc?

Psycholog dziecięcy może rozpoznać trudności Dziecka, pomóc mu je zidentyfikować i nazwać. Może pomóc Dziecku w poradzeniu sobie z emocjami, jakie mu towarzyszą, z trudnościami z jakimi się zmaga. Psycholog może zaproponować Dziecku i Rodzicowi odpowiednie rozwiązania, pomóc Rodzicowi zrozumieć trudności Dziecka, wesprzeć w zależności od potrzeb Dziecko, Rodzica lub całą Rodzinę.

Jako Rodzic odczuwasz trudności w pełnieniu swojej roli i zastanawiasz się, kiedy udać się z dzieckiem do psychologa?

Drugą sytuacją, kiedy udać się z dzieckiem do psychologa, jest ta, kiedy to Ty – jako Rodzic odczuwasz trudności w pełnieniu swojej roli. Być może czujesz, że brakuje Ci sposobów na lepsze komunikowanie się z Dzieckiem lub rozumienie go, może chciałbyś się dowiedzieć, jak pomóc Dziecku z problemami emocjonalnymi lub szkolnymi. Możesz też czuć się bezsilny wobec kłopotów wychowawczych, mieć wątpliwości co do swoich kompetencji czy stosowanych metod.

Pamiętaj, że rodzicielstwo to piękna, ale też trudna i wyboista droga, na którą nikt nie dał Ci precyzyjnej mapy, niezawodnego kompasu ani wygodnych butów. Masz prawo odczuwać trudności i mieć wątpliwości oraz korzystać z usług specjalistów świadczących wsparcie rodzicielskie.

Jak psycholog może pomóc?

Psycholog może Ci pomóc w zidentyfikowaniu Twoich trudności, poznaniu przyczyn tych trudności, poszukiwaniu czynników, które mogą te trudności wzmacniać oraz tych, które pomogą Ci je przezwyciężyć. W zależności od sytuacji, psycholog zaproponuje odpowiednie wsparcie dla Ciebie, Twojego Dziecka, a może dla Was. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, kiedy udać się z dzieckiem do psychologa, a zauważasz trudności jako Rodzic – skonsultuj się z psychologiem.

Kiedy udać się z Dzieckiem do psychologa w przypadku zauważenia trudności społecznych?

Trudności i problemy społeczne u Dzieci bywają trudne do zauważenia przez Rodziców, ponieważ często objawiają się w sytuacjach związanych z kontaktem z rówieśnikami. Dlatego warto obserwować, jak Dziecko nawiązuje i rozwija swoje relacje społeczne, w jaki sposób komunikuje się z innymi osobami, jak rozwija swoją autonomię i asertywność. Pomocne mogą okazać się rozmowy z nauczycielami i opiekunami w przedszkolu, szkole, na zajęciach dodatkowych, koloniach i obozach Dziecka. Jeśli zauważysz jakikolwiek problem na poziomie społecznym Dziecka, warto zasięgnąć porady specjalisty.

Jak psycholog może pomóc?

Psycholog może pomóc Dziecku w poznawaniu, nabywaniu i rozwijaniu umiejętności społecznych, takich jak komunikacja, nawiązywanie trwałych relacji, budowanie pewności siebie w relacjach, asertywność, dbanie o swoje i innych granice. Zajęcia takie często mają charakter treningu, kiedy psycholog jest empatycznym trenerem Dziecka na drodze do przełamywania trudności społecznych i rozwijania umiejętności Dziecka.

Trudności szkolne – kiedy udać się z Dzieckiem do psychologa?

Etap szkolny może wiązać się z pojawieniem u Dziecka sygnałów, które niepokoją Rodziców i zaczynają rozmyślać, kiedy udać się z Dzieckiem do psychologa. Sygnały te mogą dotyczyć możliwości Dziecka w radzeniu sobie ze stresem i presją szkolną; trudności w nabywaniu nowych umiejętności i wiedzy; organizowaniu swojego czasu związanego z nauką, odrabianiem prac domowych; nawiązywaniu nowych relacji klasowych i szkolnych; godzeniem ze sobą różnych obowiązków. Trudności te najczęściej będą zauważalne w obniżającym się nastroju Dziecka, objawach wyczerpania fizycznego, zmianach w zakresie snu i apetytu Dziecka, oporu przed pójściem do szkoły, ocenach, rozmowach z nauczycielami.

Jak psycholog może pomóc?

Psycholog dziecięcy może pomóc w zidentyfikowaniu źródeł trudności szkolnych Dziecka, a także ustalić plan działań, które mogą pomóc Dziecku w przezwyciężeniu tych trudności lub radzeniu sobie z obowiązkami szkolnymi pomimo trudności.

Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa w sytuacji zmian w życiu Dziecka i Rodziny?

Dobrym momentem, by udać się z dzieckiem do psychologa, jest chęć przygotowania Dziecka na zmiany, jakie mają zajść w jego życiu w związku ze zmianami w życiu Rodziny. Takimi zmianami mogą być: pojawienie się nowego członka rodziny, rozwód rodziców, przeprowadzka, zmiana placówki, rozpoczęcie nowego okresu szkolnego przez Dziecko, choroba lub śmierć bliskiej osoby.

Jak psycholog może pomóc?

Ponieważ Dzieci mają inne możliwości adaptacji do zmian w zależności od swojego wieku i inne od tych, jakie mają dorośli, Rodzice mogą skorzystać ze wsparcia specjalisty, który pomoże zarówno Dziecku jak i Rodzicom przygotować się lub poradzić sobie w obliczu zmian, jakie czekają lub spotkały Rodzinę. Radzenie sobie ze zmianami zależy od sposobu, w jakie je komunikujemy, stopnia naszego przygotowania do zmian, zakresu zmian, jakości otrzymywanego wsparcia. W budowaniu każdego z tych obszarów pomoże Wam psycholog dziecięcy.

Udaj się z dzieckiem do psychologa, jeśli zauważysz zmiany w zachowaniu

Sytuacją, kiedy warto udać się do psychologa dziecięcego, jest ta, kiedy zauważasz niepokojące zmiany w zachowaniu Twojego Dziecka. Zmiany te mogą dotyczyć każdego obszaru funkcjonowania Dziecka: jego emocji, zachowań, sposobów komunikowania się, rytmu okołodobowego, aktywności, nastroju, relacji z domownikami, relacji z rówieśnikami, osiągnięć szkolnych. Niektóre zmiany są rozwojowe, towarzyszą dorastaniu Dziecka. Niekiedy mogą one jednak wskazywać na zaburzenie lękowe, zaburzenia nastroju, czy inne zaburzenia jego funkcjonowania psychofizycznego.

Jak psycholog może pomóc?

Psycholog pomoże Ci zorientować się w sytuacji Twojego Dziecka. Zidentyfikuje, które zmiany w zachowaniu Dziecka wynikają z normy rozwojowej i wiekowej Dziecka, a które mogą wymagać wsparcia.

Twój niepokój o rozwój Dziecka, a wizyta u psychologa

Niepokój o rozwój Twojego Dziecka może mieć różne źródła. Jeżeli Dziecko rozwija się inaczej niż jego rodzeństwo, jeżeli jego rozwój odbiega od tego, co na temat rozwoju Dzieci mówią książki, jeżeli zauważasz, że inne dzieci w podobnym wieku rozwijają się inaczej, gdy dostajesz niepokojące sygnały od rodziny, nauczycieli, czy lekarzy lub innych specjalistów. Każda z tych sytuacji może wywołać Twój lęk i pytanie: „Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?”. W każdej z nich warto skonsultować rozwój Twojego Dziecka ze specjalistą. Jeśli to Wasza pierwsza wizyta u psychologa – sprawdź jak się do niej przygotować w naszym artykule.

Jak psycholog może pomóc?

Psycholog oceni prawidłowość rozwoju Twojego Dziecka, pomoże Ci zrozumieć normy rozwojowe, ewentualnie zaproponuje Ci konsultacje u odpowiednich specjalistów z zakresu innych obszarów rozwoju Dzieci, na przykład logopedy, pediatry, fizjoterapeuty.

Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa przy trudnościach emocjonalnych?

Rozwój emocjonalny Dziecka często stanowi zagadkę dla Rodziców,  z uwagi na swoją dużą dynamikę i różnorodność. Rodzice często zgłaszają się do nas z pytaniem: „Czy to normalne, że moje Dziecko tak odczuwa (złość, lęk, smutek)?”. Jeżeli rozwój emocji Twojego Dziecka oraz jego możliwości radzenia sobie z nimi są źródłem Twojego niepokoju, naprawdę warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym. W przypadku trudności dziecka z radzeniem sobie z lękiem zapraszamy do naszego artykułu na temat lęku u dzieci.

Jak psycholog może pomóc?

Psycholog dziecięcy pomoże ustalić, czy Dziecko doświadcza zaburzeń emocjonalnych oraz zaproponuje terapię psychologiczną lub inne działania, które pomogą Twojemu Dziecku w radzeniu sobie ze swoimi emocjami.

Pamiętaj!

Decyzja o zapisaniu siebie lub Dziecka do psychologa nie powinna być odkładana na później!

Jeśli zauważysz niepokojące sygnały lub czujesz potrzebę konsultacji bądź wsparcia. Wczesna interwencja może zapobiec pogłębianiu się problemów i poprawić jakość życia całej rodziny. Pamiętaj, że jako Rodzic nie musisz wiedzieć, jak rozpoznać problemy psychologiczne Dziecka, ani jakie są objawy danych trudności.

Autor: Magdalena Wydra

Jeśli masz wątpliwości, czy to właściwy moment, skonsultuj się z psychologiem, który pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję dla Ciebie i Twojego Dziecka.

Pamiętaj, że to Ty jesteś ekspertem od Twojego Dziecka i jeżeli cokolwiek Cię niepokoi – skorzystaj ze wsparcia specjalistów.

Specjaliści zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w naszych Gabinetach:

Dowiedz się więcej o psycholog Natalii Czerwińskiej.

Dowiedz się więcej o psycholog Agacie Gruchale.

Dowiedz się więcej o psycholog Magdalenie Wydrze.

Gabinety Pełne Wsparcia

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *