Gabinety Pełne Wsparcia

Pierwsza wizyta u psychologa

Jak przebiega pierwsza wizyta u psychologa i czego można się spodziewać?

Pierwsza wizyta u psychologa może być szczególnie stresująca. Poznajemy nową osobę, z którą będziemy się dzielić intymną częścią swojego życia, to normalne, że może to wywoływać niepokój. Styl pracy psychologów może się nieco różnić. Każdy ma nieco inne schematy działania, inne podejście i inny temperament. Konsultacje psychologiczne to przede wszystkim spotkanie dwojga ludzi, którzy są różni. Pamiętaj, że masz prawo do poszukiwań. Jeśli nurt pracy, czy podejście danego psychologa ci nie odpowiada, masz prawo do tego, aby na każdym etapie zrezygnować ze spotkań. W dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać wątpliwości, jakie niesie ze sobą pierwsza wizyta u psychologa.

Pierwsza wizyta u psychologa umówiona i co dalej?

Pierwsza wizyta u psychologa to ważny krok w procesie dbania o zdrowie psychiczne. Co warto wiedzieć przed spotkaniem i jak się przygotować? Zastanawiasz się co powinieneś powiedzieć? O co zapyta cię psycholog na pierwszym spotkaniu? Jak bardzo precyzyjny powinien być twój cel? Odpowiadamy na to pytanie z pełnym przekonaniem: jedyne co powinieneś, to przyjść na spotkanie i opowiedzieć o tym co cię trapi. Twoja opowieść nie musi być spójna, nie musisz zaczynać od początku. Psycholog przeprowadzi cię przez to spotkanie tak, żebyś czuł się bezpiecznie i miał przestrzeń na swobodną wypowiedź. Wspólnie z psychologiem będziecie starać się złożyć twoją historię w całość. Warto pamiętać, że pierwsza wizyta u psychologa to dopiero początek procesu terapeutycznego. Nie oczekuj natychmiastowych efektów po pierwszym spotkaniu. Pierwsza wizyta u psychologa może budzić różne emocje – od niepokoju po nadzieję. Kluczowe jest, aby podejść do niej bez presji, otwarcie i z gotowością do współpracy. Zdrowie psychiczne jest tego warte, a pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy.

Pierwsza wizyta u psychologa – czy mogę zabrać ze sobą notatki i zapiski?

Tak, jak najbardziej! Często spisanie pewnych wątków daje poczucie bezpieczeństwa, że poruszymy wszystkie kwestie, które są dla nas ważne na samym początku. Żaden psycholog nie będzie miał nic przeciwko temu, że zerkniesz sobie w kartkę, czy do telefonu. Pierwsza wizyta u psychologa zazwyczaj jest stresująca, a przecież psychologowi szczególnie zależy na tym, żeby zredukować twój poziom stresu. Pamiętaj też, że twój cel na początku spotkań może się różnić nieco od tego, który ostatecznie ustalicie po rozmowach z psychologiem. Nie musi on być od razu precyzyjny, czasem jest też tak, że na początku wcale go nie ma. Nie martw się – pierwsza wizyta u psychologa nie wymaga postawienia konkretnego celu na tak wczesnym etapie.

Pierwsza wizyta u psychologa – jakie informacje można przygotować wcześniej?

Przed wizytą możesz przyjrzeć się kilku kwestiom. Możliwe, że zostaniesz o to zapytany, natomiast są to wątki na tyle istotne i uniwersalne, że na kilka dni przed wizytą możesz zanotować sobie informacje na ten temat lub po prostu o nich pomyśleć. Oto lista informacji nad którymi warto się zastanowić, gdy czeka nas pierwsza wizyta u psychologa:

  • Kiedy zauważyłeś ten problem?
  • Co sprawiło, że pojawiłeś się właśnie teraz?
  • Czy masz już jakieś doświadczenia z pomocą psychologiczną?
  • Jakie objawy ci towarzyszą?
  • Co w twoim funkcjonowaniu zmieniło się teraz w porównaniu z czasem przed problemem?
  • Jakie konsekwencje w swoim życiu odczuwasz w związku z trudnością jaka ci towarzyszy?
  • Jak wygląda twoja sieć wsparcia społecznego? Czy jest ktoś bliski, kto mógłby ci towarzyszyć w gorszych momentach?

Pierwsza wizyta u psychologa – jakie pytania może zadać psycholog?

Jak już wiemy, pierwsza wizyta u psychologa może się nieco różnić w zależności od preferowanego przez danego psychologa stylu pracy. Natomiast najprawdopodobniej na początku psycholog przedstawi się, opowie coś o sobie. Czasem może też poprosić o to, byś również Ty opowiedział coś o sobie. Dowiesz się o tym w jakim nurcie pracuje, jakie techniki i podejścia są mu bliskie. Psycholog poinformuje cię także o przysługujących ci prawach oraz o tajemnicy zawodowej, która go obowiązuje. Ustalicie także wspólnie zasady dotyczące wizyt oraz ich częstotliwość. Pierwsza wizyta u psychologa skupia się zwykle na pytaniach ogólnych – psycholog zapyta cię trudność, z którą przychodzisz. Jeśli poczujesz taką gotowość, będziecie mogli pogłębić ten wątek. Najprawdopodobniej psycholog wprowadzi także wywiad, czasami zdarza się, że trwa on kilka spotkań. Pierwsza wizyta u psychologa, to często zbyt krótki okres czasu, aby uzyskać istotne informacje, które mogą być pomocne w dalszym procesie terapeutycznym.

Wywiad, a pierwsza wizyta u psychologa – czy muszę odpowiadać na wszystkie pytania?

Wywiad jest bardzo istotną częścią wizyt, zazwyczaj odbywa się na samym początku serii spotkań i często jest to po prostu pierwsza wizyta u psychologa. Nie musisz odpowiadać na wszystkie pytania, jeśli nie jesteś gotowy na to, by poruszyć jakiś wątek – powiedz o tym swojemu psychologowi. Podczas wywiadu psycholog może zapytać cię m.in. o twoje ogólne funkcjonowanie, relacje społeczne, związki, dzieciństwo, relacje rodzinne, pracę zawodową. Wywiad ma na celu zgromadzenie informacji na twój temat, które mogą okazać się pomocne w dalszym procesie zmiany.

Pierwsza wizyta u psychologa za Tobą i co dalej?

Co dalej, ustalicie wspólnie ze specjalistą. Czasem może być tak, że psycholog przekieruje cię do kogoś innego np. psychiatry, interwenta kryzysowego, psychoterapeuty lub lekarza. W innych przypadkach może być tak, że ustalicie wspólnie termin kolejnego spotkania i harmonogram wizyt. Pamiętaj, że pierwsza wizyta u psychologa jest też czasem dla ciebie, by zadawać pytania i móc w ten sposób rozwiać swoje wątpliwości.

Nasz zespół specjalistów jest otwarty na spotkania z tobą! Zarówno jeśli czeka Cię pierwsza wizyta u psychologa, jak i o każde kolejne spotkania. Zawsze dokładamy bardzo dużo starań, żeby nasi pacjenci czuli się u nas komfortowo i bezpiecznie.

Autor: Magdalena Wydra

Czeka Cię pierwsza wizyta u psychologa i masz w związku z tym jakieś pytania lub wątpliwości?

Pierwsza wizyta u psychologa już umówiona, ale towarzyszy Ci obawa przed nieznanym?

Zadzwoń lub napisz do nas, postaramy się rozwiać wszystkie twoje wątpliwości!

Gabinety Pełne Wsparcia

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *