Gabinety Pełne Wsparcia

Tajemnica zawodowa psychologa

Tajemnica zawodowa psychologa. Dlaczego jest taka ważna i czy możesz czuć się bezpiecznie?

Tajemnica zawodowa jest podstawą pracy każdego psychologa i psychoterapeuty, stanowi fundamenty w budowaniu zaufania i poczucia bezpieczeństwa w gabinecie. Wciąż mało się mówi o tym jak ważne jest tworzenie pozytywnej relacji między specjalistą a pacjentem. To właśnie ta relacja niejednokrotnie potrafi najbardziej pomóc, a zaufanie jest tutaj niemal niezbędne.  Wielu pacjentów przed wyborem specjalisty, długo zastanawia się nad tym, czy będą mogli powierzyć mu najbardziej intymne informacje o sobie. Dlatego wychodząc naprzeciw wszelkim dylematom staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tajemnicy zawodowej.

Tajemnica zawodowa psychologa. O co właściwie z nią chodzi?

Tajemnica zawodowa psychologa stanowi trzon relacji podczas spotkań terapeutycznych lub konsultacji psychologicznych. Każdy decydując się na poszukiwanie pomocy chciałby mieć pewność, że osoba którą spotyka będzie wobec niego lojalna. Budowanie zaufania opiera się ściśle na znajomości etyki zawodu. Tajemnica zawodowa dotyczy wszystkich informacji jakie uzyska psycholog. Ma za zadanie sprawić, aby pacjent czuł się bezpiecznie, miał poczucie, że może wyrażać wszystkie swoje myśli, odczucia i opowiadać o nich bez lęku. Tajemnicą objęte są informacje zarówno uzyskane bezpośrednio od pacjenta, jak również od innych osób. Zakres tematów jest bardzo szeroki, oprócz tego, że dotyczy bezpośrednich wniosków i zgłoszeń na temat stanu psychicznego, to odnosi się także do informacji na temat np. relacji, życia rodzinnego i zawodowego pacjenta.

Czy tajemnica zawodowa psychologa przestaje obowiązywać po zakończeniu terapii lub konsultacji?

Tajemnica obowiązuje również w przypadku, gdy pacjent kończy terapię, a także po jego śmierci, czy ewentualnym zaprzestaniu wykonywania zawodu przez psychologa. Nie musimy się zatem martwić, co stanie się z poufnymi informacjami na nasz temat po zakończeniu wsparcia. Psycholog ma także obowiązek chronić nasze dane osobowe, a także wszelkie notatki, czy prace jakie powstały w czasie trwania wsparcia.

W jakich sytuacjach tajemnica zawodowa psychologa nie obowiązuje?

Wyjątek od reguły dochowywania tajemnicy zawodowej stanowią sytuacje, gdy psycholog lub psychoterapeuta posiada informacje na temat zagrożeń dla życia i zdrowia pacjenta lub osób w jego otoczeniu. Oprócz tego możliwość zwolnienia z tajemnicy zawodowej pojawia się w sytuacji, gdy wynika to z innych ustaw – szczególnie warto mieć na uwadze Kodeks postępowania karnego i Kodeks postępowania cywilnego.

Tajemnica zawodowa psychologa w pracy z dziećmi i młodzieżą – co warto wiedzieć?

W momencie, kiedy w gabinecie spotykamy się z dziećmi lub nastolatkami, sprawa budzi dużo więcej niepewności. Bez wątpienia w tym przypadku także należy dołożyć wszelkich starań, by młody człowiek nam zaufał, miał poczucie, że to o czym rozmawia z psychologiem jest bezpieczne. Zdarza się, że małoletnia osoba jest zapisywana z inicjatywy rodzica lub instytucji, które bardzo często chcą ingerować w proces starając się dowiedzieć jak najwięcej. W takim przypadku można odmówić udzielania szczegółowych informacji, jeśli dziecko lub nastolatek sobie tego nie życzy. Należy być uważnym na kwestię informacji na temat bezpieczeństwa życia i zdrowia naszych najmłodszych pacjentów.

Jak wygląda tajemnica zawodowa psychologa w praktyce?

Jeśli borykasz się z trudnościami w swoim życiu, chciałbyś opowiedzieć swoją historię osobie, która nie będzie Cię oceniać i zbuduje z Tobą relację pełną zaufania i poczucia bezpieczeństwa – zapraszamy Cię do kontaktu z nami. Nasz zespół pracuje w duchu poszanowania zasad etyki pracy psychologa. Twój komfort na spotkaniu jest dla nas najważniejszy.

Autor: Magdalena Wydra

Masz jakieś pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z nami, zapraszamy!

Gabinety Pełne Wsparcia

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *